משרדים – אז, היום, מחר

זוכרים את המסדרונות הארוכים שמשתרכים עד אין קץ?
זוכרים את שורות המשרדים שנמתחות משני הצדדים?
את הדלת האחידה, שמובילה לחדר אחיד עם חלון אחיד (אם היה לנו מזל...)
זוכרים את הקוביות, את הפלורסנטים המסנוורים?

בוודאי שזוכרים, זו הייתה סביבת העבודה שלנו עד לפני כמה שנים בודדות.

 

המושג "משרד" השתנה מאד בעשורים האחרונים. מחדר שהיה מיועד לפקידות הבכירה ולמנהלים בתחילת עד אמצע המאה הקודמת, הוא הפך בשנות ה-70-80 לחלל עבודה המיועד לכל בעלי התפקידים בחברה. כשהגודל והמיקום משתנים בהתאם לדרגה ולתפקיד (משרד עם נוף, משרד עם פינת ישיבה, משרד פינתי וכד'). חברות נראו אז כמבוכים הבנויים ממסדרונות ארוכים עם שורות שורות של משרדים המסתעפות לעוד ועוד חדרים.

 

בשנות ה-90, עם התפתחות חברות הסטארט-אפ הטכנולוגיות, נכנס מושג ה- Open Space, לחיינו והעובדים חזרו לעבוד בחללים משותפים, המופרדים במחיצות, כשהמשרדים שמורים למנהלים. חללים אלה נתנו לחברות ניצול מקסימלי של החלל עם שמירה חלקית על פרטיות העובד.

 

UX

עם תחילת המילניום, חברות הבינו יותר ויותר שעובדים רוצים לבלות את זמנם במקום שלא רק מצליח, אלא גם מזמין ונעים לבלות בו ושעיצוב המשרד יכול להיות גם מוקד משיכה לגיוס כישרונות. הם גילו שלמעשה, ניתן לשפר את התפוקה ולהגדיל את מעורבות העובדים עם תכנון חלל משרדים רגוע, ידידותי ומזמין.
עם התפתחות עולם הטכנולוגיה, נכנס מושג חדש לחיינו - המושג "חווית משתמש" – חוויית משתמש עוסקת בשאלה כיצד מרגיש אדם כאשר הוא נמצא באינטראקציה עם מערכת, עם ממשק. התובנות הללו מעולם הסייבר, הסתברו כנכונות גם בעולם האמיתי ובתכנון חללי משרדים שמספקים חווית משתמש טובה, ומזמינה לעובד.

 

ומה היום?

תכנון חללי משרדים כיום אינו משימה קלה, במציאות בה חברות הופכות מורכבות יותר ויותר מבחינת הפונקציות והפעילות שלהן.
לפני מספר שנים החל הטרנד של "חללים רב תכליתיים" כשהרעיון הוא של מרחבי עבודה בעלי שימושים שונים.
גם הטרנד הזה התפתח במהירות מדהימה והוא משלב כיום אלמנטים המיועדים להתאים לכל חלל ולכל מטרה. מתאי שקט וחדרים אקוסטיים שהפכו לחלק בלתי נפרד מחללי עבודה משותפים, ועד לאזורי נוחות ופנאי משותפים שיוצרים שיתוף והפרייה הדדית בין המחלקות השונות בארגון.

 

הסביבה ה"משרדית", שואבת אפיונים מעיצובים פונקציונליים אחרים - פינות ישיבה שמזכירות יותר לובי של מלון בוטיק מאשר סביבת עבודה ומטבח שנראה כמו מסעדת שף יותר מאשר קפיטריה.
חללים שמזכירים יותר ברים, מקומות מפגש, חדרי משחק, ואזורי כושר גורמים לארגונים להתנתק מההרגלים העתיקים של ישיבה מול מסך המחשב. אלמנטים עיצוביים כמו שולחנות

עמידה, חדרי פרויקטים ותאי טלפון מאפשרים סגנונות עבודה המותאמים לסוג הפעילות. הם מאפשרים לעובד לבחור את סביבת העבודה כך שתתאים למשימה שהוא מבצע, במקום לבצע את כל המשימות באותו החלל.
גם את הפלורסנטים הקרים החליפה תאורה טבעית וחמימה, שבשילוב עם מוטיבים ירוקים, מטשטשת את הגבול שבין הפנים לחוץ ונותנת לעובד הרגשה של עבודה בחיק הטבע.

 

Z

מחקר שנערך לאחרונה מצא כי אנשי דור ה-Z עובדים לפחות יום בשבוע מרחוק. המשמעות היא שחברות צריכות לעצב מחדש את שטחי המשרדים שלהן כדי לענות על הצרכים והציפיות המשתנות של העובד שלהם. המחקרים הראו כי עובדים כאלה רואים בחופש ובגמישות את אחת ההטבות הגדולות ביותר בעבודתם והיכולת לעבוד מכל מקום מגדילה את המורל שלהם .

 

על מנת להסתגל לדור ה-Z החדש הזה, חברות מעצבות חללים מזמינים ונוחים יותר המקדמים תחושת קהילה, נוחות וערכים משותפים.
המגמה הזו היא לא עוד מאמץ להשאיר בחברה אנשים שמרוצים מהסביבה המשרדית, זו מגמה מתמשכת שמובילה כיום את תחום העיצוב המשרדי.

 

התחזיות צופות כי עד שנת 2021 חברות המציעות אפשרויות עבודה מרחוק יוכלו להכיל כשליש יותר מכמות העובדים מבלי להגדיל את שטחי המשרדים שלהם.
 

 

ומה הלאה?

כחלק מהתפתחות הטרנדים הנוכחיים, נראה שהמשרד העתידי יתבסס על שני תחומים עיקריים VR (Virtual Reality) – מציאות מדומה ו-AR (Augmented Reality)  המציאות הרבודה.  אלה יאפשרו לעובד לחוות את מקום העבודה ולהשתקף כהולוגרמה במקום העבודה מכל מקום.

מה שהיה שייך עד לא מזמן בלעדית לעולם הגיימינג יאפשר בעתיד סביבת עבודה ללא גבולות וללא מגבלות.

 

בעזרת ה-VR וה-AR עובד יכול לעבוד כמעט מכל מקום בפלנטה ועדיין "להיות נוכח" במקום העבודה ובמשרד. ישיבות יוכלו להתקיים "בנוכחותם" של משתתפים מכל רחבי הגלובוס, ולמפגשי סיעור מוחות "יגיעו" עובדים מכל סניף על גבי הפלנטה.
ישנם כבר כמה אלמנטים של הטכנולוגיות האלה שמיושמות. לא במקרה אחד ממקצועות העתיד המבוקשים ביותר הוא אדריכלי ומעצבי חללי מציאות מדומה / רבודה שם כבר באמת עיצוב יוכל להגיע לפסגות שעוד לא פגשנו.

 

לפרטים נוספים וקביעת פגישה ללא התחייבות